Košarica

Customer Login

Lost password?

View your shopping cart

Novosti

Ljetni broj časopisa Fantom slobode 2/2024

Ljetni broj časopisa Fantom slobode 2/2024

Dragi čitatelji, pred vama je i ovogodišnje ljetno izdanje Fantoma slobode koje donosi više dobrih književnih tekstova. Tu su dvije kratke priče, mnogo poezije, jedna drama, jedan znanstveni rad te četiri kritička osvrta na suvremenu književnu produkciju u Hrvatskoj.

Autorica više nagrađivanih kratkih priča Alena Begić piše o »suludoj« ljudskoj potrebi da se više pomaže dobrim ljudima, a zle zanemaruje. Igor Vučak iz Sarajeva napisao je nadahnutu pripovijest o minotaurovoj nutrini: o tome što polu–zvijer osjeća i misli.

Mladen Šljivović pjesnik iz Zaječara poslao nam je ciklus pjesama o odnosu učitelja zena i njegovog učenika, a spisateljica i prevoditeljica \urđica Čilić prevela je nekoliko pjesama velike poljske pjesnikinje Ewe Lipske.

Zagrebački pjesnik Karlo Nikolić ovdje piše uglavnom o psima, ponešto o mačkama, a tu i tamo nađe se i pokoji čovjek vrijedan pjesme.

Kritičarka i urednica Petra Miočić Mandić okušala se kao dramatičarka te napisala komad o psihičkom zlostavljanju u obitelji koje, za razliku od fizičkog, nije odmah uočljivo.

Teoretičarka Mira Petrović napisala je znanstveni rad o važnosti ženske solidarnosti u kojem je analizirala odnose likova u romanu Psi Dore Šustić.

U kritičkoj rubrici Igor Gajin piše o romanu Romana Pavića Roman Villefranche te o zapisima Sanje Baštić koja je u knjizi Odlazak u noć zabilježila ispovijest sudionika Domovinskog rata Zvonimira Zakošeka. Franjo Nagulov pak piše o pjesničkoj zbirci Vejavica Ivane Maksić te o zbirci Što mi je šaputao Zeus Dražena Katunarića.

Branko Franceschi piše o slikarskom ciklusu Zdravka Milića posvećenom Japetu, jednom od Saturnovih mjeseca.

Autori u ovom broju:

Alena Begić rođena je 1997. godine u Njemačkoj, gimnaziju je završila u Bosni i Hercegovini, a živi u Sloveniji. Njezina priča »Selmin nišan« ušla je u uži izbor za nagradu Međunarodnog natječaja za kratku priču Lapis Histriae. S pričom »Iskopnici« osvojila je drugo mjesto na natječaju Festivala europske kratke priče te treće mjesto na natječaju za najbolju gorku priču Narodne knjižnice Vrbovec. Godine 2022. izašla joj je zbirka priča Dan za ispravljanje. Priče su joj objavljivane u više regionalnih časopisa. Završila je magisterij iz filozofije i komparativne književnosti na Filozofskom fakultetu u Ljubljani.

Igor Vučak rođen je u Sarajevu 1986. godine. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Sarajevu na Odsjeku za historiju umjetnosti i Odsjeku za komparativnu književnost, baveći se istraživanjem francuske, engleske i američke književnosti kroz prizmu interdisciplinarne književne kritike i kulturoloških studija. Magistrirao je kulturološke studije i komparativnu književnost na sveučilištima Santiago de Compostela, St Andrews i Bergamo (Erasmus Mundus Joint Master Degree Crossways in Cultural Narratives). Kao povjesničar umjetnosti, komparatist, kustos i koautor publikacija radio je za Narodno pozorište Sarajevo, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Umjetničku galeriju BiH, Sarajevski ratni teatar kao i druge institucije kulture. Kritičke eseje, književnu i likovnu kritiku, novinske članke i komentare objavljuje u časopisima Život umjetnosti, Novi Izraz, i dnevnom listu Oslobođenje.

Karlo Nikolić rođen je 1975. u Zagrebu. Završio je srednju veterinarsku školu u Križevcima. Studirao je agronomiju i novinarstvo. Bio je frontmen šansonijerskog benda Skaramuži s kojim je 2005. objavio CD. Kao novinar surađivao je s dvotjednikom za kulturu Zarez, tjednikom Nacional, Trećim programom Hrvatskog radija i T–portalom. S engleskog je preveo knjige Genijalne misli Alberta Einsteina, Kako razgovarati sa psima Stanleyja Corena te Doba podjela Tima Marshalla. Poeziju je dosad objavljivao u Vijencu i Fantomu slobode. Živi u Zagrebu i bavi se obukom pasa i edukacijom njihovih vlasnika/skrbnika.

Mladen Šljivović rođen je 1980. u Zaječaru, gdje je završio gimnaziju u kojoj i danas radi. Diplomirao je na Fizičkom fakultetu u Beogradu. Dobitnik je književnih nagrada Matićev šal (2006) i Aladin Lukač (2007) za najbolju knjigu poezije mladog autora, kao i druge nagrade na natječaju Ulaznice. Piše i kratke priče i nagrađivan je na natječaju Andra Gavrilović (2016), kao i na Nušićijadi (2014. i 2015). Autor je dviju knjiga poezije Petnaest razglednica za dvanaest adresa (2006) i Priručnik za snove i kvantnu mehaniku (2008).

Ewa Lipska rođena je 1945. u Krakovu gdje je završila je Likovnu akademiju. Autorica je više zbirki poezije i dobitnica mnogih književnih nagrada. Osim poezije pisala je prozu i drame, kao i tekstove za kabare. Njezina poezija prevođena je na tridesetak jezika. Lipska je članica Poljske akademije znanosti i umjetnosti.

Đurđica Čilić rođena je 1975. godine u Livnu, odrasla i školovala se u Vitezu, Zenici, Zagrebu i Katowicama. Diplomirala je studij polonistike i kroatistike na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje je i magistrirala i doktorirala. Od 2000. godine radi na Katedri za poljski jezik i književnost istog fakulteta te izvodi kolegije iz povijesti poljske književnosti, prevođenja i teorije književnosti. Objavila je studiju o poljskoj poeziji 20. stoljeća Tri lica autora. Miłosz, Różewicz, Herbert (2020.) i dvije knjige autofikcijske proze Fafarikul (2020). i Novi kraj (2022). Prevela je knjige Olge Tokarczuk, Adama Zagajewskog, Wisławe Szymborske, Bronke Nowicke i Zbigniewa Herberta.

Petra Miočić Mandić (Rijeka, 1986) studirala je kulturologiju na riječkom te informacijske znanosti (bibliotekarstvo i muzeologiju s upravljanjem baštinom) na zagrebačkom Filozofskom fakultetu. Za studentske je zasluge nagrađena nagradom Zaklade »Dr. Ljerka Markić Čučukovič« za najbolju studenticu bibliotekarstva te drugom nagradom na IFLA LIS Student Paper Award natjecanju za najbolji studentski znanstveni rad. U kulturnom sektoru djeluje od 2013, ponajprije kao nezavisna kritičarka i suradnica svih većih medijskih kuća (Hanza media i Styria media) te književnih časopisa i portala (Best book, Moderna vremena, Booksa, Vijenac). Od studenog 2021. do travnja 2024. je u književnom listu Vijenac uređivala odjeljak za književnost i pisala kritiku strane proze. Iskustvo u nakladništvu stekla je kroz rad u izdavačkim kućama Naklada Ljevak, Fokus i Mitopeja. U Petrinim knjigama zaposlena je od siječnja 2024, na mjestu glavne urednice od travnja iste godine. Objavila je nekoliko kratkih priča. Ovo je njezin prvi objavljeni dramski tekst.

Mira Petrović je rođena 1989. u Splitu, gdje je diplomirala engleski i talijanski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu. Dobitnica je nekoliko nagrada za kratku priču (Vranac, Ulaznica, Kritična masa, Večernji list). Objavila je roman Divljakuše. U koautorstvu s Nikicom Mihaljević je objavila rad na temu Inevitability of Pain Experience in Margaret Mazzantini‘s Novels. Trenutno radi na novome romanu Samo žestoko, Marta.

Igor Gajin rođen je u Požegi 1973. godine. U Osijeku je 2000. godine diplomirao na studiju hrvatskog jezika i književnosti, a 2018. godine doktorirao na temu »Hrvatska književnost, kultura i mediji u tranzicijskom razdoblju«. Od sredine devedesetih do 2010. radio kao novinar i urednik, a od 2012. godine radi na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Autor je knjiga Lelek tranzicije i Svlačenja značenja — hrvatska književna kikiritika.

Franjo Nagulov rođen je u Vinkovcima 1983. godine gdje je pohađao osnovnu školu i gimnaziju poslije čega je završio studij knjižničarstva te hrvatskoga jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Osijeku. Do sada je objavio jedanaest zbirki poezije, dva romana i književnoznanstvenu studiju o pjesničkom opusu Branka Maleša. Objavljivao je u nizu relevantnih književnih časopisa te u emisijama »Šest minuta poezije u šest«, »Poezija naglas« te »Bibliovizor«. Zastupljen je u više antologija te panorama. Dobitnik je ukupno šest nagrada za književnost te književnu kritiku.

Broj je uredila Ivana Rogar.

Cijena: 7,50 €  Šifra: 1334332724002

Ovaj broj časopisa objavljen je uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Zagreba

http://durieux.hr/wordpress/wp-content/uploads/2014/11/ministarstvo-kulture-grad-zagreb.png