Prvi put objavljen 1956., roman Zama univerzalno je priznat kao jedno od remek–djela moderne argentinske i španjolske književnosti. Napisan istovremeno raskošnim i preciznim jezikom, Zama se odvija u posljednjem desetljeću 18. stoljeća i opisuje usamljen život don Diega de Zame, visoko pozicioniranog sluge španjolske krune koji je poslan u daleki Paragvaj. Ondje, izjeden ponosom, požudom, sitnim zamjerkama i paranoičnim fantazijama, čini onoliko malo koliko može dok smišlja svoj konačni transfer u Buenos Aires, gdje će se sve u vezi njegove beznadne egzistencije, kako je uvjeren, čudesno preobraziti u nešto dobro. Di Benedetto je majstor detalja, a oholi i smiješni Zama fascinantan protagonist s…
Nova zbirka poezije Franje Nagulova, Krvava knjiga, mračan je zapis o propadanju jednoga društva. Pjesme joj se mogu čitati zasebno ili kao jedna dugačka pjesma, spjev o simboličkoj majci čije dijete zbog društvenih okolnosti nema nikakve izglede za dostojanstven život. Nagulov stvara čitav imaginarij majčinskih identiteta koje puni raznim značenjima, zadaćama i očekivanjima koja smo navikli vezati uz pojam majke, čija je okolina takva da sinu govori neka bježi iz nje jer je ona »logor«. Vodeći nas kroz košmarni krajolik današnjeg vremena, pjesnik daje pesimističnu dijagnozu društva: ono je načeto raznim bolestima, a na njegovu se oporavku još ne radi.…
U biblioteci Ellipsis upravo je objavljena knjiga Ane Rajković Pejić Plave kute idu na more. Svakodnevica radnika u Hrvatskoj tijekom druge polovice 20. stoljeća na primjeru tvornice »Đuro Đaković«. Plave kute idu na more jedinstvena je knjiga u našoj historiografiji pa je zbog toga važan doprinos povijesti radništva koja kod nas već desetljećima ne postoji niti se itko sustavno bavi tim važnim segmentom modernizacije društva, životima milijuna koji su bili tvornički radnici i izvukli zemlju iz agrarne u (polu)industrijaliziranu. U zemlji bez industrije, koja je gotovo isključivo orijentirana na turizam, ovo je knjiga koja pokazuje današnjim generacijama kako su njihovi…