Inovativnost je knjige Samotni Šetač u obuhvatnosti pristupa. Pri tome nije riječ o nekoj parataktičnosti, to jest jednostavnom nizanju, jer se ukazuje na unutrašnju povezanost, pa i proturječja, dakle o pristupu koji je jedinstveno primjeren Rousseauovu djelu i činjenici da se ono i dalje doživljava značajnim i poticajnim, a ne neutraliziranim predmetom rekonstrukcije. Neki su aspekti aktualnosti odmah očiti: filozofija prirode za današnje rasprave o sudbini planeta; politički spisi kao stalan izvor rasprava o suverenitetu, narodu, oblikovanju volje; konstrukcija subjektnosti u autobiografiji, načela odgajanja — njihovo uzajamno prožimanje i vezivanje uz kontekst unutarprosvjetiteljskog dijaloga i suvremenog rada, pa onda povijesti recepcije…
Mačke u slavenskim kulturama prvi su frazeološko–folkloristički zbornik radova o mačkama na hrvatskom i srpskom jeziku, sastavljen je na dragocenim interdisciplinarnim praksama i objedinjuje vizure lingvistike, etnolingvistike, etnologije, folkloristike, imagologije, socijalne lingvistike, studija novih medija i performansa i dr. Uz uvodni tekst urednika »Uvodnik u frazeološko–folklorni imaginarij o slavenskoj mački ili imaju li mačke devet života«, zbornik je podeljen na tri poglavlja: »Od arheološke do medijske mačke«, »Frazeološke mačke« i »Folklorne mačke«. Njime je u velikoj meri dodatno osvetljen jedan od najprepoznatljivijih simbola kulture — mačka — koja nije samo tema ili motiv narativa već i sredstvo mišljenja i…
Književnu godinu nakladnička kuća Durieux završit će ponovno zimskim izdanjem ovoga časopisa u kojemu možete pročitati prijevodnu i domaću poeziju, nekoliko sjajnih eseja hrvatskih autora i jednu eksperimentalnu proznu avanturu. Polonist Mislav Graonić priredio je za nas izbor iz buntovne poezije poljskog pjesnika Andrzeja Burse iz prve polovice 20. stoljeća. Tu su i pjesme suvremene grčke pjesnikinje Vagije Kalfe (Noe Tinsel) u izboru i prijevodu Marije Dejanović. Slijede sažete, svedene poetske crtice vinkovačkog pjesnika Bona Cvitkušića. Kratki psihoanalitički eseji sveučilišne profesorice Željke Matijašević bave se suprotnim afektivnim stanjima ličnosti te načinima pregovaranja između njih. U eseju »Sol« Ivan Zrinušić…