Branko Franceschi (Zadar, 1959), povjesničar umjetnosti, od 2010. godine obavlja poslove direktora Virtualnog muzeja avangardne umjetnosti, www.avantgarde-museum.com. Bio je ravnatelj HDLU Zagreb (www.hdlu.hr) od 2008. do 2010, ravnatelj Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci (www.mmsu.hr) od 2004. do 2008, voditelj i kustos Galerije Miroslav Kraljević (www.g-mk.hr) u Zagrebu od 1987. do 2004. godine. Godine 2014. postaje ravnatelj je splitske Galerije umjetnina.
Organizirao je brojne samostalne i skupne izložbe domaćih i stranih umjetnika u zemlji i inozemstvu te je bio: nacionalni selektor na 26. Bijenalu u São Paulu 2004. i 2. Međunarodnom bijenalu u Pragu 2005. godine, član kustoskog tima 1. Bijenala Kvadrilaterale u Rijeci, 2. Međunarodnog bijenala mladih umjetnika u Bukureštu 2006. godine te kustoskog tima Overlapping Biennial, Međunarodnog bijenala mladih umjetnika u Bukureštu, 2012. godine. Uz tursku kustosicu Basak Senovu imenovan je kustosom 2. Bijenala savremene umjetnosti D-0 ARK Underground u Konjicu. Bio je kustos hrvatskog paviljona na 52. Venecijanskom bijenalu 2007. godine (povjerenik Željko Kipke) i 11. Međunarodne izložbe arhitekture Venecijanskog bijenala 2008. godine (povjerenik Branko Silađin). 2013. godine bio je selektor 55. Venecijanskog bijenala.
Od 2011. godine urednik je biblioteke vizualnih umjetnosti izdavačke kuće Durieux u kojoj su do sada objavljene knjige: Davor Matičević: Suvremena umjetnička praksa, Željko Kipke: Glasnogovornici apokalipse, Krešimir Purgar: Slike u tekstu, Želimir Koščević: Kritike, predgovori, razgovori, Nena i Braco Dimitrijević: Odabrani tekstovi. Stalni je član uredništva časopisa Fantom slobode, gdje uređuje prilog o vizualnoj umjetnosti Kontejner, a uredio je i nekoliko tematskih brojeva časopisa posvećenog vizualnoj umjetnosti.
Kao nezavisni kritičar napisao je brojne priloge za dnevni tisak, umjetničke revije i časopise, TV i radio emisije, inicirao i koordinirao rezidencije i projekte kulturne razmjene Hrvatske i SAD (P.S.1 međunarodni studio programi, Eastern European Residency Exchange) te Hrvatske i Velike Britanije (Blind Date).
Član je AICA-e, ICOM-a, CIMAM-a, IKT-a, DPUH-a, predsjednik je Hrvatske sekcije AICA-e te član Savjetodavnog odbora ArtsLinka i savjetodavnog odbora Art in General u New Yorku.
Od 2011. godine stalni je vanjski urednik biblioteke vizualnih umjetnosti Durieuxa, kao i urednik priloga o vizualnoj umjetnosti u časopisu Fantom slobode.