Košarica

Customer Login

Lost password?

View your shopping cart

Knjige

image description

Gretić, Goran

U traganju za zaboravljenim bitkom

Pogledaj košaricu

Upit

Opis proizvoda

Martin Heidegger jedan je od najznačajnijih europskih filozofa dvadesetog stoljeća. Međutim, objavljivanjem Crnih bilježnica drastično se mijenja ocjena njegove filozofije, a posebno po pitanju utemeljenja njegova mišljenja u nacionalsocijalističkoj ideologiji. Autor pokazuje kako su Crne bilježnice Heideggerova filozofijska oporuka, te da se stajališta iznesena u njima trebaju tretirati kao integralni dio njegove filozofije. Heideggerovo Pismo o humanizmu, oko kojega je koncipirana ova knjiga i koje je do sada vrlo malo komentirano, neuspjeli je pokušaj uništenja klasičnog europskog humanizma i sa time povezanog neuspješnog nastojanja utemeljenja biti čovjeka prevladavanjem tradicije logosa zapada. Autor je Heideggerovu samovoljnu metaforičku terminologiju i njegov kriptičko–iracionalni način izražavanja nastojao prilagoditi, ali ne i pojednostaviti, opće razumljivoj filozofskoj terminologiji. (ZVONKO POSAVEC)

Autor uzima Heideggerovo Pismo o humanizmu kao paradigmu za kontekstualizaciju njegova mišljenja u duhovnoj situaciji vremena, a koja se posebno očituje u Crnim bilježnicama. U knjizi se pokazuje da se Heideggerovo mišljenje, određeno kao fundamentalna ontologija u djelu Bitak i vrijeme i okolni spisi, može okarakterizirati kao osebujni antihumanizam, dok se tzv. kasno Heideggerovo mišljenje, koje se određuje iz povijesnosti bitka, i koje uvodi u »drugi početak« zapadnjačkog mišljenja, predstavlja njegov navlastiti, duhovni nacionalsocijalizam. Pri tome se je Pismo o humanizmu dvojako neuspio pokušaj kritike i destrukcije klasičnog europskog humanizma. Njegova je kritika humanizma nedostatna, bez obzira ne sve povijesne neuspjehe njegova ozbiljenja, jer nije temeljeno pokazana i dokazana nerelevantnost načela klasičnog humanizma za poimanje biti i mjesta uloge čovjeka kao individuuma i bića zajednice. S druge su strane ostali neuvjerljivi i nedostatno obrazloženi njegovi »formalni ukazi« na neki autentični, ali još prikriveni, izvorni humanizam ranogrčkog mišljenja. (GORAN SUNAJKO)

Upit

Recenzije

Još nema recenzija.

Budite prvi koji će recenzirati proizvod “U traganju za zaboravljenim bitkom”

Detalji

  • ISBN : 978-953-188-555-3
  • Broj stranica : 165
  • Uvez : 15 x 23 cm, tvrdi uvez
  • Izdavač : Durieux, Zagreb 2024.
  • Cijena s PDV–om : 21,00 €

O autoru

Author

Goran Gretić rođen je u Zagrebu. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu završio je dvopredmetni studij filozofije i sociologije 1970. godine. Doktorirao na Sveučilištu u Kölnu 1975. godine. Od 1976. do 1998. radio na Institutu za filozofiju u Zagrebu. Do 2015. radio kao profesor filozofske skupine predmeta na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu gdje je predavao kolegije Uvod u etiku, Politička etika, Teorije subjektivnosti, Identitet Europe. Objavio je knjige: Samosvijest i apsolutno (Centar za kulturnu djelatnost, 1981.), Tradicija metafizike (Hrvatsko filozofsko društvo, 1989.), Duša i um: mišljenje F. Petrića u opreci platonizma i aristotelizma (Globus, 1989.), Sloboda i vremenitost bitka: Bergson i Heidegger (Demetra, 2002.), Filozofija i ideja Europe (Naklada Breza, 2008.), Problem drugoga i stranoga (Naklada Breza, 2012.). Autor je preko 57 znanstvenih članaka u domaćim i inozemnim časopisima. Bio je nositelj međunarodnih znanstvenih projekata kod: Alexander von Humboldt Stiftung, Bonn; Fritz Thyssen Stiftung, Köln; Swiss National Science Foundation, Bern; Fulbright Foundation, SAD. Pozvani je predavač na nizu međunarodnih kongresa: Internationale Hegel–Gesellschaft; Kant–Gesellschaft; Heidegger–Gesellschaft; te predavač na raznim sveučilištima u Njemačkoj, Francuskoj, Švicarskoj, Austriji, Poljskoj i SAD–u. Godine 2003. bio je gostujući profesor na Sveučilištu u Aachenu, a 2009. na Sveučilištu u Poznanju. Od 1986. do danas vodi niz internacionalnih filozofskih seminara u okviru IUC–a Dubrovnik.