Opis proizvoda
U ovoj autobiografskoj knjizi autor se prisjeća najdramatičnijih trenutaka povijesti svoje obitelji i vlastitog životnog puta koji je započeo u zlo vrijeme Drugoga svjetskog rata, i nastavio se teških i opasnih poratnih godina.
Knjiga Neither dead nor red objavljena je 2003. u SAD–u. Autor, zadržavši se na razdoblju od 1941. do sredine pedesetih godina, govori o obiteljskoj povijesti u dramatičnom vremenu – kada kao dvanaestogodišnjak s obitelji iz »rasnih« razloga mora otići u partizane, gdje će se školovati i postati kurir i borac, dok mu roditelji organiziraju medicinsku skrb u partizanskim bolnicama. Cijela obitelj se nakon rata vraća u Zagreb, no ne doživljava mir, već tragediju. Polititčke intrige tog doba kao ideološki sukobi odvode oca, tada ravnatelja jedne velike zagrebačke klinike, u samoubojstvo, a student medicine Stevo Julius mora, kako bi se politički zaštitio, nekoliko godina provesti u Istočnoj Bosni. Iznimno duhovito napisana, ova knjiga oslobođena je svakog resantimana; donosi iznimno diferenciranu sliku rata i poratnog vremena na slučaju jedne obitelji hrvatskih intelektualaca. Njeno pojavljivanje na hrvatskom jeziku nužno je kao prilog modernoj hrvatskoj kulturnoj i političkoj povijesti, a kao dokument i živa autobiografija, ide u najznačajnija ostvarenja suvremene hrvatske memoaristike. Hrvatski prijevod potpisuje pjesnik i prevoditelj Miloš Đurđević.
“U njoj je, možda, najveća vrijednost ono po čemu Stevo Julius nasljeđuje svoga oca – psihološki uvid u vlastite i postupke drugih. Nesmiljena psihološka analiza vlastitih tinejdžerskih poticaja, ali i kolektivnih vokacija zla i dobra inzistiraju na osobi i osobnosti koju ne može sakriti nijedna, nikakva ideologija ni partijska, kolektivna platforma. Osobno dostojanstvo i moral, ipak, ne može platiti nikakav novac. Sloboda je osobni osjećaj, koji je pisac Julius našao u Americi (u kojoj živi od 1964), a ne partijski ili državotvorni dar. Pritom, slobode bez morala, jednostavno, ne može biti. A to pitanje knjiga Ni crven ni mrtav postavlja svakom svom čitatelju bolnom iskrenošću.” (Željko Ivanjek, Jutarnji list)
Recenzije
Još nema recenzija.