Košarica

Customer Login

Lost password?

View your shopping cart

Knjige

image description

Česko, Antun

Kategorija subjekta i metodologija interpretacije

Upit

Opis proizvoda

»Ugledni i svestrani znanstvenik, posebice na području filologije, dr. sc. Antun Česko,  opet nas je obdario iznimno zanimljivom knjigom. U dvije opsežne cjeline pozabavio se i kategorizacijom subjekta  i metodologijom interpretacije u književnosti. Premda je svoj rad sâm nazvao „teorijska knjižica“, ona je daleko više od male teorijske knjižice.

Zbilja je ovdje ispostavljeno autorovo razumijevanje i uspješno stiliziranje, uzorno u mnogim detaljima, cjeline hrvatske hrvatske teorijske misli u iščitavanju književne identitetske snage za osposobljenog recipijenta, ali i za formiranje i samostalnog i nacionalnog identiteta. Autor je uvažavao i pouzdane misli drugih znanstvenika, i domaćih i inozemnih, ali je uvijek sam tražio samostalna interpretacijske rješenja u čemu je središnja os bila kategorija subjekta. I stoga se pouzdano može reći da je Česko osmislio, izgradio, i analizom pokazao vrijednost svog interpretativnog interakcijskog sustava, uz pomoć, naravno, vlastite metodologije i stručnog nazivlja koje je navećim dijelom sam stvorio. Metodologije interpretacije i kategorija subjekta, složile su se u osmišljenu i funkcionalnu cjelinu. Autor je oblikovao svoj interpretativni sustav, uzornom izmjenom induktivnog i deduktivnog pristupa, uvažavajući i premise klasične i novije interpretativne metodologije, ali uvijek uz vlastitu unutartekstualnu ontološko-strukturalističku metodu. Tom je metodom iznimno uspješno interpretirao odabrane pjesme, prvenstveno iz Kranjčevićeva i Matoševa stvaralaštva, ali se može primijeniti i za druga djela. Stoga je ovo iznimno dragocjeno Ceskovo teorijsko-interpretativno djelo i za cjelinu hrvatske i teorijske i interpretativne misli i ugleda, prvenstveno zbog uvjerljive interpretativne metodologije i njezine primjene unutar tekstualne ontološkostrukturalističke koncepcije.

Autorova intepretacija dvadesetak uglednih hrvatskih tekstova, od analitičke ekspertize do promišljene sinteze, veliko je bogatstvo ove knjige i uzorak kojim bi trebala ići svaka hrvatska i teorijska i književna interpretacija. Tu je dokumentirano kako se to može raditi, uz interakcijske učinke i simbiozu fonetike, morfologije, leksikologije, sintakse i stilistike, ili kazano Českovim formulacijama „uz interakcijske učinke pojedinih glasova, slogova, riječi, većih sintaktičkih cjelina, u tvorbi stihova i strofa, pjesama“. Sve je tu pomno smišljeno i osmišljeno, a autorski subjekt može, i mora, prerasti, u metafizički subjekt. Samo takav može tvoriti i stvoriti djela interakcijskim sinkretizmom, odnosno kako Česko formulira, kako „trenutno stanje autorskoga subjekta djeluje na oblikovanje internoga konteksta, gdje se i fazionira metafizički subjekt“. Prijelaz od autorskoga do metafizičkog subjekta Česko je pokazao i uz pomoć primjerenoga književnoteorijskog nazivlja (često i filozofijskim leksikom), i uz pomoć čvrste filološke odredbe i prikladne funkcionalne paradigmatike.

Ukupno uzevši, iznimno vrsno obrađena građa, inovativna i prijeko potrebna hrvatskoj teorijskoj i interpretativnoj praksi.«
(dr. sc. Stipe Botica)

Upit

Recenzije

Još nema recenzija.

Budite prvi koji će recenzirati proizvod “Kategorija subjekta i metodologija interpretacije”

Detalji

  • ISBN : 978-953-188-577-5
  • Broj stranica : 150
  • Uvez : 17 x 24 cm, tvrdi uvez
  • Izdavač : Durieux, Zagreb 2024.
  • Cijena s PDV–om : 21,00 €

O autoru

Author

Antun Česko rođen je 1938. u Dubrovniku gdje je završio gimnazijsko školovanje. Diplomirao je kroatistiku na Filozofskom fakultetu u Zagreb. U Dubrovniku upisuje poslijediplomski studij, a u Zagrebu 1988. brani magistarski rad »Bugarkinje Silvija Strahimira Kranjčevića«. Od 1994. aktivno se uključuje u rad Matice hrvatske u Dubrovniku kao lektor i korektor cjelokupnoga njezina izdavaštva, pa je ujedno i član njezina Predsjedništva, Izdavačkoga odbora i Uredništva časopisa Dubrovnik. U književnoznanstvenim radovima glavna mu je preokupacija književnoteorijska metodologija. Na temelju tridesetogodišnjega sustavnog bavljenja Kranjčevićevim djelom, 1998. je obranio u Zagrebu disertaciju »Strukturna načela u genezi Kranjčevičeva pjesništva« koju je kao monografiju 2001. objavila Matica hrvatska Dubrovnik i za koju je autor dobio Nagradu grada Dubrovnika te Zlatnu plaketu Središnjice iz Zagreba. Drugu monografiju, »Za Kranjčevića. Od arhivacije do kanonizacije«, objavila je također Matica hrvatska 2015. Kao priznanje za prinos hrvatskoj znanosti o književnosti, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti dodijelila je knjizi nagradu za književnost u 2015. godini. U izdanju Durieuxa objavio je »Fenomenologija kategorije subjekta u arhitektonici Kranjčevićeva poetskoga opusa« (2018.), »Studije i eseji« (2020.), »Matoš utemeljuje svoju hrvatsku modernu« (2022.) te zbirku priča »Sobra. Ribarski zapisi« (2023.).