­

Košarica

Customer Login

Lost password?

View your shopping cart

Knjige

image description

Gretić, Goran

U traganju za zaboravljenim bitkom

Upit

Opis proizvoda

Martin Heidegger jedan je od najznačajnijih europskih filozofa dvadesetog stoljeća. Međutim, objavljivanjem Crnih bilježnica drastično se mijenja ocjena njegove filozofije, a posebno po pitanju utemeljenja njegova mišljenja u nacionalsocijalističkoj ideologiji. Autor pokazuje kako su Crne bilježnice Heideggerova filozofijska oporuka, te da se stajališta iznesena u njima trebaju tretirati kao integralni dio njegove filozofije. Heideggerovo Pismo o humanizmu, oko kojega je koncipirana ova knjiga i koje je do sada vrlo malo komentirano, neuspjeli je pokušaj uništenja klasičnog europskog humanizma i sa time povezanog neuspješnog nastojanja utemeljenja biti čovjeka prevladavanjem tradicije logosa zapada. Autor je Heideggerovu samovoljnu metaforičku terminologiju i njegov kriptičko–iracionalni način izražavanja nastojao prilagoditi, ali ne i pojednostaviti, opće razumljivoj filozofskoj terminologiji. (ZVONKO POSAVEC)

Autor uzima Heideggerovo Pismo o humanizmu kao paradigmu za kontekstualizaciju njegova mišljenja u duhovnoj situaciji vremena, a koja se posebno očituje u Crnim bilježnicama. U knjizi se pokazuje da se Heideggerovo mišljenje, određeno kao fundamentalna ontologija u djelu Bitak i vrijeme i okolni spisi, može okarakterizirati kao osebujni antihumanizam, dok se tzv. kasno Heideggerovo mišljenje, koje se određuje iz povijesnosti bitka, i koje uvodi u »drugi početak« zapadnjačkog mišljenja, predstavlja njegov navlastiti, duhovni nacionalsocijalizam. Pri tome se je Pismo o humanizmu dvojako neuspio pokušaj kritike i destrukcije klasičnog europskog humanizma. Njegova je kritika humanizma nedostatna, bez obzira ne sve povijesne neuspjehe njegova ozbiljenja, jer nije temeljeno pokazana i dokazana nerelevantnost načela klasičnog humanizma za poimanje biti i mjesta uloge čovjeka kao individuuma i bića zajednice. S druge su strane ostali neuvjerljivi i nedostatno obrazloženi njegovi »formalni ukazi« na neki autentični, ali još prikriveni, izvorni humanizam ranogrčkog mišljenja. (GORAN SUNAJKO)

Detalji

  • ISBN : 978-953-188-555-3
  • Broj stranica : 165
  • Uvez : 15 x 23 cm, tvrdi uvez
  • Izdavač : Durieux, Zagreb 2024.
  • Cijena s PDV–om : 21,00 €

O autoru

Author

Goran Gretić rođen je u Zagrebu. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu završio je dvopredmetni studij filozofije i sociologije 1970. godine. Doktorirao na Sveučilištu u Kölnu 1975. godine. Od 1976. do 1998. radio na Institutu za filozofiju u Zagrebu. Do 2015. radio kao profesor filozofske skupine predmeta na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu gdje je predavao kolegije Uvod u etiku, Politička etika, Teorije subjektivnosti, Identitet Europe. Objavio je knjige: Samosvijest i apsolutno (Centar za kulturnu djelatnost, 1981.), Tradicija metafizike (Hrvatsko filozofsko društvo, 1989.), Duša i um: mišljenje F. Petrića u opreci platonizma i aristotelizma (Globus, 1989.), Sloboda i vremenitost bitka: Bergson i Heidegger (Demetra, 2002.), Filozofija i ideja Europe (Naklada Breza, 2008.), Problem drugoga i stranoga (Naklada Breza, 2012.). Autor je preko 57 znanstvenih članaka u domaćim i inozemnim časopisima. Bio je nositelj međunarodnih znanstvenih projekata kod: Alexander von Humboldt Stiftung, Bonn; Fritz Thyssen Stiftung, Köln; Swiss National Science Foundation, Bern; Fulbright Foundation, SAD. Pozvani je predavač na nizu međunarodnih kongresa: Internationale Hegel–Gesellschaft; Kant–Gesellschaft; Heidegger–Gesellschaft; te predavač na raznim sveučilištima u Njemačkoj, Francuskoj, Švicarskoj, Austriji, Poljskoj i SAD–u. Godine 2003. bio je gostujući profesor na Sveučilištu u Aachenu, a 2009. na Sveučilištu u Poznanju. Od 1986. do danas vodi niz internacionalnih filozofskih seminara u okviru IUC–a Dubrovnik.